Ochrana novinárskych zdrojov
Novinári majú právo nezverejniť identitu svojich zdrojov.
Právo neodhaliť novinárske zdroje
Ochrana novinárskych zdrojov patrí medzi kľúčové práva novinárov, pričom napomáha tomu, aby novinári mohli využívať svoju slobodu prejavu a napĺňali svoju funkciu "strážcu" spoločnosti.
Bez tejto ochrany by s nimi zdroje nemuseli byť ochotné spolupracovať , čím by nastala situácia, kedy by nemohli naplno vykonávať svoju funkciu. Novinárom prislúcha toto právo bez ohľadu na to, či ich zdroje informácie získali zákonným alebo nezákonným spôsobom.
Právo neodhaliť novinárske zdroje chráni novinárov nielen od konkrétneho príkazu zverejniť meno svojho zdroja, ale aj od snáh polície či iného orgánu verejnej moci, ktoré by mohli viesť k jeho identifikácii.
Novinár či vydavateľ má povolené odhaliť svoje zdroje iba v prípade výslovného súhlasu osoby, od ktorej informácie pochádzajú alebo v prípade smrti danej osoby so súhlasom jej blízkej osoby.
príklad Polícia novinárom nemôže nariadiť zverejnenie dokumentov, na základe ktorých by sa dal zdroj identifikovať, a takisto nemôže odpočúvať záznamy telefonátov novinárov či vykonať domovú prehliadku a prehliadku zariadení na elektronické uloženie údajov.
Utajenie novinárskych zdrojov však nie je absolútne a za výnimočných okolností môže byť obmedzené.
Obmedzenia
Od novinárov sa za výnimočných okolností môže požadovať odhalenie ich zdrojov, a to v prípade, ak je potrebná ochrana dôležitého záujmu, a to konkrétne s cieľom predísť závažnému zločinu s trestnou sadzbou prevyšujúcou desať rokov, prípadne korupčnému zločinu.
príklad Potreba identifikovať osobu (zdroj), ktorá vypustila utajený plán spoločnosti či informáciu v nesmierne citlivom kriminálnom prípade by automaticky nebola považovaná za verejný záujem, ktorý by odôvodnil odhalenie novinárskych zdrojov.
Zdroje
Právne normy
4
Judikatúra
4
Ernst a iní proti Belgicku
Európsky súd pre ľudské práva
15. júla 2013
15. júla 2013
Nagla proti Lotyšsku
Európsky súd pre ľudské práva
15. júla 2013
15. júla 2013
Goodwin proti Spojenému Kráľovstvu
Európsky súd pre ľudské práva
27. marca 1996
27. marca 1996
Nordisk Film & TV A/S proti Dánsku
Európsky súd pre ľudské práva
8. decembra 2005
8. decembra 2005
Iné
2
Ochrana novinárskych zdrojov
Odporúčanie č. 1950 (2011) Parlamentného zhromaždenia Rady Európy
25. januára 2011
25. januára 2011
Odporúčanie o práve novinárov neodhaliť zdroje ich informácií
Odporúčanie č. R (2007) 7 Výboru ministrov Rady Európy
8. marca 2000
8. marca 2000
Príručka ľudských práv
Európska platforma pre ľudskoprávne vzdelávanie