Právo na komunikáciu
Počas výkonu trestu by ste mali mať možnosť udržiavať čo najnormálnejšie vzťahy s rodinou a inými osobami. To zahŕňa vaše právo na osobné stretnutie s nimi aspoň toľkokrát, koľkokrát je to primerane potrebné na udržiavanie vzťahov s nimi.
Počas týchto stretnutí by ste mali mať možnosť rozprávať sa s členmi svojej rodiny priamo bez toho, aby medzi vami bola oddeľujúca stena. Mali by ste mať tiež možnosť určitého fyzického kontaktu (napríklad objatia alebo držania sa za ruky) so svojimi rodinnými príslušníkmi, a to aj počas krátkych návštev.
Čo je to rodina?
Podľa slovenských právnych noriem členovia vašej rodiny, ktorí vás môžu navštíviť v ústave, sú vaši:
- rodičia (vlastní a adoptívni)
- manžel, manželka a ich rodičia, druh, družka
- deti (vlastné a osvojené) a jeho manžel alebo manželka
- súrodenci
- starí rodičia
- vnúčatá
- osoba, ktorej bolo dieťa odsúdeného zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov z dôvodu výkonu trestu.
Za rodinného príslušníka sa považuje aj váš partner, s ktorým ste nežili v manželstve alebo s ktorým máte spoločné deti.
Frekvencia a dĺžka návštev
Frekvencia a dĺžka trvania návštev závisí od pravidiel stanovených riaditeľom ústavu. Zákon však predpisuje minimálne jednu návštevu v trvaní dvoch hodín mesačne. Krátke návštevy môžete absolvovať aj s inými osobami, ako sú vaši rodinní príslušníci.
Obmedzenia a monitorovanie
Každé obmedzenie (napríklad počet návštev, dĺžka trvania návštev alebo metódy dohľadu) musí byť v súlade so zákonom, dobre odôvodnené a časovo obmedzené.
Slovenské právo umožňuje obmedzenie návštev v ústavoch, ale len z bezpečnostných dôvodov alebo ako disciplinárny trest. Individuálne rozhodnutie o obmedzení musí byť zaznamenané. Potreba obmedzenia by mala byť dobre odôvodnená, individuálne posúdená a špecifická pre váš prípad. Obmedzenia by nemali byť prísnejšie, ako je nevyhnutné pre vašu individuálnu situáciu.
dôležité Správa ústavu vám nemôže zabrániť, aby ste sa stretávali s rodinou.
Slovenské právo umožňuje správe ústavu monitorovať vaše stretnutie s cieľom kontrolovať zásady správania sa počas návštevy.
Návšteva odsúdeného v ústave s minimálnym stupňom stráženia a v ústave so stredným stupňom stráženia sa zvyčajne vykonáva priamym kontaktom. Návšteva odsúdeného v ústave s maximálnym stupňom stráženia sa zvyčajne vykonáva bez priameho kontaktu. V odôvodnených prípadoch môže riaditeľ ústavu rozhodnúť, či sa návšteva odsúdeného vykoná s priamym kontaktom alebo bez neho.
Aké porušenia ľudských práv môžu nastať?
Ak sú vaše návštevy nezákonne obmedzované a monitorované, konkrétne v situáciách, ktoré zákon nepovoľuje, ak sú obmedzenia vo vašom prípade zbytočné alebo príliš prísne, môže to viesť k narušeniu vášho súkromia a rodinného života.
Ak vám riaditeľ ústavu odoprel návštevu alebo použil nezákonné metódy monitorovania, mali by ste sa sťažovať na prokuratúre. Prečítajte si viac o tom, ako podať sťažnosť.