Mali by ste mať možnosť komunikovať z ústavu so súdmi, štátnymi inštitúciami a medzinárodnými inštitúciami, aby ste sa dozvedeli o svojich právach, sťažovali sa na ich porušovanie alebo na iné záležitosti. Táto korešpondencia nesmie byť monitorovaná ani cenzurovaná.
Komunikácia bez monitorovania
V každom prípade musí správa ústavu poslať listy, ktoré boli adresované týmto inštitúciám bez akéhokoľvek monitorovania:
- Kancelária prezidenta Slovenskej republiky
- Úrad vlády Slovenskej republiky
- Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
- orgány Organizácie Spojených národov
- Európsky súd pre ľudské práva
- Európsky výbor pre prevenciu mučenia a neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania
- vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre národnostné menšiny
- Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe
- Amnesty International
- Medzinárodná federácia pre ľudské práva
- Medzinárodná helsinská federácia pre ľudské práva
- Medzinárodná spoločnosť pre ľudské práva
- Medzinárodná rómska únia
- Medzinárodný výbor Červeného kríža
- Kancelária Verejného ochrancu práv (ombudsmana)
- Prokuratúra
- súdy
- veľvyslanectvá alebo konzuláty, ak ste cudzí štátny príslušník
Obmedzenia a monitorovanie
Za výnimočných okolností ľudské práva umožňujú monitorovanie vašej korešpondencie s inými štátnymi alebo medzinárodnými organizáciami z bezpečnostných dôvodov, a to len v prípade, ak je to vážne odôvodnené. Štát musí zvoliť najmenej obmedzujúci spôsob monitorovania v závislosti od druhu bezpečnostných dôvodov.
príklad Ak existuje dôvodné podozrenie, že list od štátnej inštitúcie obsahuje nezákonné predmety, list sa môže otvoriť a skontrolovať, či neobsahuje takéto predmety, ale nemal by sa čítať.
Ak sa má privilegovaná korešpondencia monitorovať, mali by sa stanoviť postupy na zabezpečenie toho, aby sa táto korešpondencia nemonitorovala alebo necenzurovala nad nevyhnutnú mieru.
príklad Takéto listy by sa mali otvárať vo vašej prítomnosti alebo v prítomnosti nezávislej strany, napríklad vyšetrujúceho sudcu alebo prokurátora. Otvorenie listu by sa malo tiež zaznamenať.
Aké porušenia ľudských práv môžu nastať?
Súkromie a sloboda korešpondencie
Ak bola vaša korešpondencia so štátnymi inštitúciami alebo medzinárodnými organizáciami nezákonne monitorovaná alebo obmedzená, znamená to porušenie vášho práva na súkromie a slobodu korešpondencie.
Právo na spravodlivý proces a účinný prostriedok nápravy
Za určitých okolností, ak bol váš list cenzurovaný alebo oneskorený a vy ste sa v dôsledku toho nemohli sťažovať na súde alebo inej inštitúcii na porušenie vašich práv, mohlo byť porušené vaše právo na spravodlivý proces alebo na účinný prostriedok nápravy.
Ako podať sťažnosť
Ak sa domnievate, že vaša korešpondencia bola nezákonne monitorovaná alebo obmedzená, mali by ste sa na to sťažovať riaditeľovi ústavu alebo prokuratúre. Viac informácií o tom, ako podať sťažnosť.