Ako môžete napadnúť nespravodlivé vyhostenie?
Administratívne vyhostenie je rozhodnutie policajného oddelenia o tom, že už nemáte viac právo zotrvať na území Slovenskej republiky. V rozhodnutí by mala byť uvedená aj krajina vyhostenia. Súčasťou rozhodnutia môže byť aj zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky.
Nemôžete byť vyhostený do krajiny, kde by bol váš život alebo sloboda v ohrození z dôvodu rasy, národnosti, náboženstva, členstva v konkrétnej skupine, pre vaše politické presvedčenie, alebo do krajiny v ktorej by ste čelili mučeniu, krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. Rovnako nemôžete byť vyhostený do krajiny, v ktorej by vám bol udelený trest smrti alebo by vám takýto trest hrozil v prebiehajúcom súdnom konaní.
Dobrovoľný odchod z územia Slovenskej republiky je uprednostnený. V prípade ak ste už v minulosti mali dobrovoľne odísť, ale neodišli ste, alebo ak sa vyskytli iné dôvody, pre ktoré by ste nemuseli spolupracovať, polícia sa môže rozhodnúť použiť úradnú moc za účelom vášho vyhostenia.
Masové vyhostenia cudzincov na základe jedného rozhodnutia nie sú povolené. Policajné oddelenie však môže rozhodnúť o pozastavení procesu vyhostenia v prípade, ak vám bol udelený azyl alebo doplnková ochrana.
Úhrada nákladov súvisiacich s administratívnym vyhostením
Náklady súvisiace s administratívnym vyhostením pozostávajú z nákladov na ubytovanie, stravu a prepravu cudzinca, nákladov súvisiacich s vaším zaistením a všetkých ostatných potrebných finančných nákladov s tým spojených. Náklady súvisiace s vyhostením by ste mali uhradiť vy. Toto neplatí v prípade, ak ste boli nelegálne zamestnaný.
Ak považujete rozhodnutie o vyhostení alebo o zákaze vstupu za porušenie vašich ľudských práv, môžete žalovať policajné oddelenie. Do 30 dní od doručenia rozhodnutia môžete podať žalobu na Krajský súd v Bratislave/ Krajský súd v Košiciach. Žalobu môžete podať aj opakovane, nie však neskôr ako 30 dní od posledného rozhodnutia súdu.
dôležité Odvolanie sa proti príkazu opustiť krajinu nemá automaticky odkladný účinok na vaše vyhostenie. Nemáte ani možnosť uplatniť si dočasnú úľavu za účelom pozastavenia vášho vyhostenia a to do konca súdneho procesu. Postup ako vyplniť žalobu je možné nájsť v Správnom súdnom poriadku.
Po rozsudku
Ak nie ste spokojný s rozhodnutím prvostupňového súdu (Krajský súd), môžete podať sťažnosť na Najvyšší správny súd do 30 dní od doručenia rozhodnutia prvostupňového súdu. Ak je vaša sťažnosť neopodstatnená, Najvyšší správny súd ju zamietne a týmto potvrdí rozhodnutie prvostupňového súdu. Ak je vaša sťažnosť opodstatnená, bude rozsudok súdu zrušený a následne vrátený na prehodnotenie alebo bude rozsudok pozmenený.
Po rozhodnutí Najvyššieho správny súdu máte možnosť obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva. Napríklad, ak by vaše vyhostenie viedlo k porušeniu zákazu mučenia. Prečítajte si viac o tom, ako sa odvolať na Európsky súd pre ľudské práva.