V ktorých prípadoch je vyhostenie z krajiny porušením vašich ľudských práv?
Existuje dostupná ochrana pred svojvoľným vyhostením z krajiny – ochrana proti návratu, ktorý by vyústil v porušenie ľudských práv, rovnako ako aj procesné záruky zahŕňajúce právo napadnúť rozhodnutie o vašom vyhostení.
O aké porušenia ľudských práv môže ísť?
Je možné, že vyhostenie môže porušiť vaše právo na súkromie a rodinný život zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach. Právne prípady Európskeho súdu pre ľudské práva (Butt proti Nórsku, Üner proti Holandsku) objasnili kritéria, ktoré by mali byť brané do úvahy pri rozhodovaní sa o tom, či vyhostenie naruší súkromie a rodinný život.
Je taktiež možné, že vyhostenie poruší vaše právo na slobodu pred mučením, neľudským zaobchádzaním alebo trestami. Európsky súd pre ľudské práva potvrdil, že platí absolútny zákaz mučenia, ktorý neobsahuje žiadne výnimky. Nikto nemôže byť deportovaný do krajiny, kde by čelil mučeniu, aj keď osoba nie je registrovaná ako utečenec (Soering v. Spojené Kráľovstvo).
Ako sa odvolať?
Ak si myslíte, že vaše rozhodnutie o vyhostení je nespravodlivé, máte právo napadnúť toto rozhodnutie na súde. Vaším prípadom sa bude zaoberať Krajský súd v Bratislave alebo Krajský súd v Košiciach. Od 1. júna 2023 musíte podať žiadosť na Správny súd v Bratislave, Správny súd v Banskej Bystrici alebo Správny súd v Košiciach. Prečítajte si viac o tom, ako sa odvolať.
Prečítajte si viac o: