Čo sa stane, ak vstúpite na územie Slovenskej republiky bez platného povolenia?
Trestné stíhanie
Nezákonné prekročenie hraníc môže v niektorých prípadoch viesť k trestnému stíhaniu. Ak človek prekročí hranice násilným spôsobom alebo používa hrozbu bezprostredného násilia je mu na základe Trestného zákona možné udeliť trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.
Vyššie tresty sú udeľované tým, ktorí:
- spôsobili vážne zranenie alebo usmrtenie počas nelegálneho prechodu cez hranice,
- konali závažnejším spôsobom,
- spolupracovali s aspoň dvoma ďalšími osobami,
- spôsobili vážne zranenie alebo usmrtenie viacerým osobám počas nelegálneho prechodu cez hranice,
- alebo koná ako vojak počas krízovej situácie.
Výnimka v prípade utečencov
Dohovor o právnom postavení utečencov zaväzuje štáty urobiť výnimku v prípade utečencov, ktorí ušli pred prenasledovaním. Dohovor zakazuje štátom udeľovať tresty za nelegálne prekročenie hraníc pre utečencov prichádzajúcich priamo z krajiny, kde ich život alebo sloboda boli ohrozené. V takomto prípade vás úrady nemôžu vyhostiť predtým, než spracujú vašu žiadosť o azyl. Prečítajte si viac o azyle.
Administratívne vyhostenie a zákaz vstupu
Ak nemáte žiadny právny dôvod, ktorý by vám umožňoval pobyt na území Slovenskej republiky, policajné oddelenie môže rozhodnúť o vašom vyhostení. V takomto prípade ste povinný odísť z územia Slovenskej republiky s možnosťou určenia si času, kedy sa vrátite späť do svojej krajiny pôvodu, tranzitnej krajiny alebo akejkoľvek tretej krajiny. Do rozhodnutia o vyhostení môže policajné oddelenie zaradiť aj zákaz o vstupe na územie Slovenskej republiky alebo zákaz o vstupe na územie všetkých členských štátov Európskej únie.
Ďalšie rozhodnutie, ktoré je možné prijať, je zákaz vstupu na územie v trvaní 1 až 5 rokov. Proces vyhostenia a vaše práva týkajúce sa vyhostenia sú uvedené v Zákone o pobyte cudzincov.
Ak považujete rozhodnutie o vyhostení alebo o zákaze vstupu za porušenie vašich ľudských práv, môžete podať žalobu na policajné oddelenie a poslať ju do 30 dní od doručenia rozhodnutia Krajskému súdu v Bratislave/ Krajskému súdu v Košiciach. Žalobu môžete podať aj opakovane, nie však neskôr ako 30 dní od posledného rozhodnutia súdu. Od 1. júna 2023 musíte poslať žalobu na Správny súd v Bratislave, Správny súd v Banskej Bystrici alebo Správny súd v Košiciach.
Prečítajte si viac o tom, ako napadnúť nespravodlivé vyhostenie.
Zaistenie
V niektorých prípadoch vás úrady môžu umiestniť do záchytného centra za účelom zabezpečiť vaše vyhostenie. Prečítajte si viac o dôvodoch a podmienkach zaistenia.